Logo

Innovatie: versterking met vezelasfalt

Afgelopen week heeft TWW, in opdracht van de gemeente Oost Gelre, de Schaarweg in Vragender versterkt met vezelasfalt. Het asfaltmengsel is geproduceerd door Asfaltcentrale Hengelo en verrijkt met vezels van Convez.

Vezelasfalt

Aanleiding: einde technische levensduur

Uit verhardingsonderzoek, bestaande uit draagkrachtmetingen, visuele inspecties en asfaltonderzoek, bleek dat de Schaarweg het einde van zijn technische levensduur naderde. Normaal gesproken zou dit leiden tot een kostbare reconstructie. Vanwege de impact hiervan op zowel budget als milieu is gezocht naar een efficiëntere maatregel met een zo lang mogelijke levensduur.


Hoewel scheurvorming aanwezig was, bleek de totale draagkracht van de wegconstructie nog voldoende. Daarom lag een versterking van de bestaande verharding, gecombineerd met een scheurremmende maatregel, voor de hand.

Gekozen oplossing

In overleg met de gemeente Oost Gelre is gekozen om de bestaande deklaag en een deel van de tussenlaag te vervangen. Hiervoor is een nieuwe tussenlaag met vezelasfalt aangebracht, gevolgd door een nieuwe deklaag. Deze aanpak zorgt niet alleen voor een versterking van de constructie, maar remt ook de ontwikkeling van scheurreflectie vanuit de onderliggende lagen.

Waarom vezelasfalt?

Bij een traditionele asfaltversterking wordt doorgaans een asfaltwapening aangebracht op het freesoppervlak voordat de nieuwe tussenlaag wordt aangebracht. Door vezels direct aan het asfaltmengsel toe te voegen, ontstaat een homogeen, driedimensionaal gewapende tussenlaag over de volledige dikte van het asfalt.


De afgelopen acht jaar heeft Asfaltcentrale Twente uitgebreide praktijkervaring opgedaan met vezelasfalt. Daarbij zijn de volgende voordelen ten opzichte van reguliere asfaltmengsels waargenomen:

  • Beter bestand tegen rafeling (deklagen);
  • Beter bestand tegen spoorvorming;
  • Beter bestand tegen scheurreflectie uit onderlagen;
  • Hogere levensduur (duurzaam vanuit LCA).

Vervolg: proefvakken en kennisontwikkeling

De komende periode zetten we deze ontwikkeling voort met proefvakken waarin asfaltdiktes worden gereduceerd en een directe vergelijking wordt gemaakt tussen wegvakken met en zonder vezels. We waarderen de samenwerking binnen deze innovatie en zijn in het bijzonder dankbaar voor het enthousiasme van de gemeente Oost Gelre om deze proefvakken mogelijk te maken.

Meer weten over vezelasfalt? Anne gaat graag met je in gesprek.

Anne Stoker
Hoofd Advies en Ontwikkeling
06-24 81 58 37 a.stoker@reinteninfra.nl
Anne Stoker